6 maja, 2024
Len jest jednym z najbardziej szlachetnych i wytrzymałych materiałów naturalnych. Ubrania z lnu charakteryzują się przewiewnością i wysoką higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wilgoci. Zapraszam do wpisu, w którym szczegółowo opiszę tę naturalną tkaninę - jej zalety i wady - oraz odpowiem na najczęściej zadawane pytania.
Zacznę od wytłumaczenia, jak powstaje len i czym on właściwie jest. Len pozyskuje się z włókien łyka rośliny o tej samej nazwie. Do jego produkcji nie używa się chemii i jest biodegradowalny. Len to jedna z najbardziej ekologicznych tkanin, ponieważ wykorzystywana jest cała roślina lnu - nic nie marnuje się w produkcji.
Z lnu wytwarza się koszule, spodnie, spódnice, sukienki i wiele innych ubrań, a wyróżniają go właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Tkanina ta charakteryzuje się znaczną absorpcją wilgoci, dzięki czemu jest świetna na lato!
Zapraszam Cię teraz do sekcji Q&A, gdzie odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące tego szlachetnego materiału. Zebrałam je dlatego, abyś mogła łatwiej dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o lnie. A więc nie przedłużając, zaczynajmy!
Tak, len jest naturalnym materiałem. Oznacza to, że pochodzi z natury, a konkretniej wytwarzany jest z włókien łyka rośliny, więc jest naturalnym materiałem pochodzenia roślinnego.
Mam dla Ciebie świetną wiadomość - len można prać w pralce! Pamiętaj tylko o tym, żeby przeczytać metkę ze składem i prać go zgodnie z informacją producenta. Jeżeli nie masz podanej takiej informacji albo ucięłaś metkę, to najbezpieczniej będzie wyprać ubrania z lnu w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza. Jeśli dobierzesz odpowiednią temperaturę do prania, len się nie skurczy.
Len można prasować. Najlepiej zabrać się do tego gdy ubranie jeszcze jest trochę wilgotne - wtedy będzie Ci łatwiej. Dobrze sprawdzą się żelazka parowe. Możesz też ubranie wywiesić w łazience po uprzednim wzięciu gorącego prysznicu - unosząca się para sprawi, że ubranie “samo się wyprasuje”.
Krótka odpowiedź: niestety tak. Można to uznać za wadę tego materiału, chociaż niektórzy twierdzą, że to właśnie zagniecenia nadają tkaninie szlachetności. :) Jeśli nie lubisz gniotących się ubrań, wybierz ciemniejsze ubrania z lnu - będzie na nich mniej to widać.
Do suszenia lnianych ubrań nie polecam używania suszarki bębnowej. Jeśli jednak musisz jej użyć, nastaw ją na niską temperaturę. Znacznie lepiej sprawdzi się klasyczna suszarka. Polecam suszenie ubrań z lnu na świeżym powietrzu - włókno stanie się wtedy przyjemniejsze dla skóry.
Ubrania z lnu wykazują dużą odporność na tarcie i rozciąganie. Len jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów, ale pamiętaj o odpowiednim praniu i suszeniu go - wtedy na pewno nic złego z nim się nie stanie!
Poniżej zebrałam dla Ciebie najważniejsze zalety i wady lnianych ubrań. Przyjrzyjmy się im dokładniej.
Zalety ubrań z lnu:
Wady ubrań z lnu:
Na koniec tego artykułu, chciałabym pokazać Ci kilka lnianych ubrań z kolekcji mojej marki:
Top został uszyty z dwóch falban, które dają niesamowity efekt. Dekolt w topie ma wiązane pękniecie - nie jest ono głębokie, a dodaje ciekawego wyglądu. Na ramionach znajdziesz urocze falbanki połączone z cienkimi regulowanymi ramiączkami z tyłu. Top Lali White uszyty jest z 100% białego lnu o śmietankowym odcieniu, więc pokochasz go od pierwszego założenia. Będzie pięknie wyglądał w połączeniu z kremowymi i beżowymi kolorami - na przykład w postaci dodatków.
Czerwona wersja wyżej opisanego topu Lali White. Jednak myślę, że jest wart osobnej uwagi. Kolor czerwony jest niezwykle kobiecy i pięknie będzie się komponował z białymi albo jeansowymi szortami. Top Lali Red możesz również z powodzeniem założyć na randkę - jego styl jest bardzo romantyczny.
Koszula + szorty Irys są w pięknych, beżowych odcieniach w drobne paski. Komplet świetnie sprawdzi się latem jako cała stylizacja - wystarczy top w białym kolorze, klapeczki, koszyk i letni look gotowy! Kolor pięknie współgra z wszystkimi odcieniami bieli, beżu, brązu, ale również z niebieskim jeansem. Komplet uszyty jest w 60% z lnu i w 40% z bawełny.
Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałaś się więcej o ubraniach z lnu i na stałe zagoszczą one na Twoich wieszakach!